• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
https://www.zsbesko.pl/bipa/34-uncategorised/1150-2017-12-22-apel-z-okazji-bozego-narodzenia.html

2017.01.13 Międzydiecezjalny konkursu „1050 lat Chrztu Polski

W piątek 13 stycznia, w dość ryzykowny dzień, odbył się Finał Międzydiecezjalny konkursu „1050 lat Chrztu Polski”, w którym trzy uczennice ZS Besko, po przejściu już dwóch etapów eliminacji, przystąpiły do części pisemnej. Rozwiązywano trzeci test, jak zwykle obejmujący całą podstawę programową gimnazjum z przedmiotu historia oraz elementy programu z przedmiotu religia. W grupie tej były Emilia Kornasiewicz i Patrycja Józefczyk, uczennice klasy 3a, które otrzymały nagrody książkowe. Natomiast Gabriela Szul, uczennica klasy 3b, zakwalifikowała się dodatkowo do ścisłego finału, do grupy najlepszych, którzy odpowiadali następnie w auli Urzędu Marszałkowskiego w obecności publiczności. W komisji konkursowej zasiadł sam profesor Feliks Kiryk, a pytania wymagały znajomości prezentowanych filmów historycznych, pieśni patriotycznych i religijnych, ważnych dla polskiej historii świętych i błogosławionych oraz – ponownie - ogólnej wiedzy historycznej. No i, oczywiście, odporności na potężny stres. Po przeliczeniu punktów zdobytych w obydwu częściach, Gabrysia zajęła, wśród ok. dwustu uczestników całego konkursu, ósme miejsce, za które nagrodzona została tabletem.
Organizatorem konkursu było Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, pod patronatem szeregu urzędów i instytucji, wśród których znalazł się biskupordynariuszrzeszowski Jan Wątroba, posełParlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Warto też wspomnieć ambitną formułę, z wykorzystaniem środków audiowizualnych i zadań, w większości opartych o pracę przy komputerze.
Po zakończeniu konkursu i zdobyciu na pożegnanie zestawu pierogów, odbyła się jeszcze „Wyprawa w poszukiwaniu sweterka”, z której wynikła też część druga, pt. „Zaraz, to gdzie my właściwie jesteśmy?”. Mimo tych złośliwości losu, pod czujną opieką p. Władysława Szyndlara, udało się nam jednak szczęśliwie powrócić do Beska.

Przemysław Gąska

Zobacz foto