• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
https://www.zsbesko.pl/bipa/34-uncategorised/1602-podkarpacki-baltie-21-etap-powiatowy.html

Artykuły

2015.06.01 Ogólnopolski sukces Gabrysi Szul

OGÓLNOPOLSKI SUKCES GABRYSI SZUL!
W poniedziałek 01 czerwca 2015 r. Gabriela Szul z klasy I b Gimnazjum w Besku wzięła udział w etapie ogólnopolskim konkursu „Losy Bliskich, losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914 – 1989”, który odbył się w Krakowie.
Nasza uczennica była jedną z kilkudziesięciu finalistów z 15 województw. Aby znaleźć się w tym gronie Gabrysia napisała pracę badawczą pt. „Moja Babcia Sybiraczka”. Był to obszerny /20 stron/ wywiad z Panią Dorotą Gac, która opowiadała o swojej Babci – Stefanii Krępulec. Bohaterka pracy została wraz z rodziną wywieziona w 1940 roku na Syberię i tam spędziła 6 długich lat. Poznała co to głód, praca ponad siły, codzienny strach o życie swoje i bliskich. Przeżyła i wróciła do Polski, ale na syberyjskiej ziemi na zawsze został jej Ojciec i Brat.


Gabrysia opisując i dokumentując tę historię zyskała uznanie komisji w Kuratorium Podkarpackim i zajęła II miejsce w województwie w swojej kategorii wiekowej. Dało jej to szansę udziału w finale ogólnopolskim konkursu.
W Krakowie odbywała się część ustna. Najpierw mając do dyspozycji 10 minut należało zaprezentować swoją pracę – uzasadnić wybór tematu, bohatera, przedstawić treść pracy, dokonać analizy i oceny zebranego materiału badawczego oraz odpowiedzieć na pytania członków komisji. Nasza gimnazjalistka poradziła sobie z tym zadaniem rewelacyjnie! Dowodem na to jest 4 miejsce w Polsce i tytuł LAUREATA KONKURSU.
O randze tego Konkursu organizowanego od 6 lat przez Małopolskie Kuratorium Oświaty niech świadczy lista nazwisk osób wchodzących w skład Komitetu Honorowego: prof. Władysław Bartoszewski, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, Jerzy Miller, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, prof. Zygmunt Kolenda, prof. Jerzy Wyrozumski, prof. Leszek Żukowski, dr Łukasz Kamiński, Tadeusz Chwiedź oraz Pani Olga Krzyżanowska.
W auli Polskiej Akademii Umiejętności uczniowie z całej Polski mieli okazję uczestniczyć w uroczystej gali podsumowującej konkurs. Otworzył ją prof. Jerzy Wyrozumski, Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.Potem był ciekawy wykład dr. Roberta Zaparta, Pełnomocnika w Polsce Fundacji Armii Krajowej w Londynie."Władze RP na Uchodźstwie wobec transformacji politycznej w Polsce w latach 80. XX wieku”,prezentacja wybranych prac konkursowych, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród ufundowanych przez Członków Komitetu Honorowego i Małopolskiego Kuratora Oświaty.W każdej kategorii wiekowej /szkoły podstawowe, gimnazja i licea/ tytuł Laureata mogło zdobyć tylko 10 uczestników Konkursu. Wśród nich znalazła się Gabrysia Szul z Beska.
Konkurs podsumował Adam Komorowski, Wiceprezes Fundacji Armii Krajowej w Londynie (syn gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego), który przyleciał specjalnie z Anglii, aby podziękować młodzieży i ich opiekunom za kilkumiesięczną pracę, służącą zachowaniu w pamięci pokoleń sylwetek bohaterów przeszłości Polski.
Gabrysi towarzyszyła Mama, Pani Dorota Gac i polonistka, która była opiekunem naukowym gimnazjalistki. Wsparcie na pewno było Gabrysi potrzebne, ale sukces zapewniło jej bardzo solidne przygotowanie, zapanowanie nad emocjami i umiejętność jasnego, płynnego wyrażania myśli.
Gratulujemy serdecznie!!!!
Lidia Zielonka