• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
https://www.zsbesko.pl/galeria-foto/942-2015-10-06-dzien-jablka/detail/27190-2017-03-15-jestesmy-autorami.html

2017.05.19 lekcja w terenie

Cudze chwalicie, swego nie znacie… - lekcja w terenie

19 maja 2017 r. miała miejsce humanistyczno – geograficzna lekcja w terenie, zorganizowana dla gimnazjalistów z klas trzecich. Zrealizowano dwa tematy: „Bieszczadzkim szlakiem Aleksandra Fredry” i „Legendy bieszczadzkie”. Na tę lekcję uczniowie czekali wyjątkowo długo – miała się odbyć w październiku, ale, niestety, pogoda pokrzyżowała plany. Teraz, jakby w nagrodę, można się było cieszyć cudownym słońcem. Młodzież zwiedziła ruiny zamku „Sobień” w Załużu, Kamień Leski, Lesko (amfiteatr i zamek Kmitów) oraz ruiny klasztoru w Zagórzu. W ruinach sobieńskiego zamku pod Leskiem miała miejsce pierwsza część lekcji. Uczniowie zaprezentowali przygotowane wcześniej legendy związane z zamkiem. Wizyta w ruinach była szczególna, ze względu na wydarzenie, które miało miejsce na Sobieniu, równo 600 lat temu. 2 maja 1417 r. król Władysław Jagiełło brał w Sanoku ślub z Elżbietą Granowską. Po uroczystości skorzystał z zaproszenia Kmity i z orszakiem udał się właśnie do sobieńskiego zamku…
Kamień Leski, z którym związane są liczne legendy, spodobał się chyba wszystkim… i wyzwolił chęć robienia zdjęć (nic dziwnego – piękne miejsce i doskonałe tło fotografii).
Lekcja w terenie trwała kilka godzin i wymagała… przerwy. Chwila w Słodkim Domku – cukierni Szelców, pozwoliła zregenerować siły. Zagórski karmel - ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu - był ostatnim zwiedzanym przez nas miejscem. Jak się okazało, wielu uczniów odwiedziło te miejsca po raz pierwszy i nigdy nie słyszało legend bieszczadzkich. Niektóre z tych legend to prawdziwe opowieści „z dreszczykiem” – biała dama, czarna dama, duchy, bawiące się na balu w sobieńskim zamku i duch mnicha Leona to tylko wybrani ich bohaterowie.
Udział w lekcji w terenie okazał się być okazją do poznania dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Besko to prawie Bieszczady… Wyjazd zorganizowali nauczyciele poloniści - p. Renata Małek i p. Zbigniew Brzozowski, opiekunami byli także p. Sandra Ziemiańska i p. Przemysław Gąska.
Takie lekcje długo się pamięta...

Zobacz foto