2017.06.07 Traperska Przygoda
- Kategoria: Uncategorised
- Utworzono: środa, 07, czerwiec 2017 14:46
- Poprawiono: niedziela, 11, czerwiec 2017 15:42
- Opublikowano
Klasa VI b i kilkoro uczniów z klasy VI a wzięło udział w wycieczce w prawdziwe Dzikie Bieszczady. Poznawali je częściowo z pokładu dyliżansów, dzięki którym kilkukrotnie pokonywali górską rzekę Osławę, podziwiali oryginalne budownictwo tej krainy – łemkowskie chyże. Przewodnik snuł opowieści o zbójach i współczesnych oryginalnych mieszkańcach. Ze Smolnika udali się pieszo do jednej z największych osobliwości przyrodniczych w całych Karpatach – Jeziorek Duszatyńskich! Te magiczne jeziorka powstały w 1907 roku w wyniku największego osuwiska ziemi w Karpatach. Bywał tam sam papież Jan Paweł II. Wspomnienie Jeziorek Duszatyńskich odnajdujemy w tomie zatytułowanym „Przed sklepem jubilera”. "Nie zapomnę nigdy tych jeziorek, co zaskoczyły nas po drodze jak gdyby dwie cysterny niezgłębionego snu."-pisał Jan Paweł II.
Po przerwie w przydrożnym barze młodzi turyści wsiedli do wozów i ponownie pokonali dolinę rzeki Osławy.
W drodze powrotnej zwiedzili urokliwą bieszczadzką cerkiewkę. Mogli również degustować owcze sery w bacówce. Poznawali również tradycje łemkowskie: ubiory regionalne, hafty i krywulki w izbie Pamięci, którą w swoim gospodarstwie założyli państwo Daria i Stefan Boiwko. Pani Daria Boiwko stworzyła tam galerię rękodzieła łemkowskiego oraz prowadzi warsztaty haftu łemkowskiego i dziergania krywulek. Najważniejszą częścią zbiorów są obrazy i ikony wykonane haftem krzyżykowym przez panią Darię.
Wycieczka autokarowa po widokowej karpackiej obwodnicy prowadzącej przez Komańczę, Szczawne, Zagórz i Lesko i Sanok do Beska zakończyła traperską przygodę.