2015.10.28 Lekcja historii o kopcu
- Kategoria: Uncategorised
- Utworzono: środa, 28, październik 2015 22:40
- Poprawiono: poniedziałek, 16, listopad 2015 19:43
- Opublikowano
W związku z działaniami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Beskiej na rzecz przypomnienia ważnych momentów z przeszłości miejscowości odbyła się w Remizie lekcja poświęcona historii regionalnej. Uczniowie klas trzecich – Bartosz Kieroński, Miłosz Nycz i Paweł Porawski przeprowadzili prezentację multimedialną, poświęconą kopcowi w Besku.
Wstęp obejmował charakterystykę kopców i kurhanów oraz ich miejsca w wielu dawnych kulturach. Przedstawione zostały rozmaite rodzaje tego typu budowli, zarówno w różnych epokach, jak i na różnych kontynentach. Wskazano także znane przykłady polskie, jak np. kopiec Kościuszki, czy kopiec Wandy.
Wyjaśnienie znaczenia kopca w Besku wymagało także przedstawienia rzeczywistości, w której powstawał. W tym miejscu należało przypomnieć o problemach galicyjskiej wsi – braku i rozdrobnieniu ziemi, biedujących gospodarstw, masowej emigracji i zapóźnienia cywilizacyjnego. Wszystko to, w połączeniu ze zniszczeniami z okresu I wojny światowej oraz z trudną rzeczywistością okresu II Rzeczpospolitej, wskazywało na konieczność reformy.
Reforma rolna, której upamiętnieniem był właśnie kopiec w Besku, stanowiła kolejny punkt prezentacji. Trudne zadanie uporządkowania struktury własności na wsi połączone było też z szeroko zakrojonymi pracami – jak sypanie wałów nad Wisłokiem oraz melioracją nieużytków. Tym samym ukończenie szeregu zadań – i ukończenie ich na pierwszym miejscu w rejonie – zostało upamiętnione.
W finale przedstawiono uroczystości poświęcenia kopca oraz zasłużone osoby, które zostały uwiecznione na zdjęciach z epoki. Przytoczono także artykuł prasowy, gdzie ogólnopolski dziennikarz zaznaczał wkład lokalnej społeczności Beska, a szybkość i powodzenie reform jako nietypowe dla okolicy.
Grupa pracowała pod opieką p. Przemysława Gąski. Cenne materiały i wskazówki dostarczył p. Wojciech Schmidt.
Zdjęcia zostały zaczerpnięte ze zbiorów strony ebesko.pl