• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
https://www.zsbesko.pl/galeria-foto/942-2015-10-06-dzien-jablka/detail/27190-2017-03-15-jestesmy-autorami.html

2017.05.26 lekcja w terenie

Gimnazjaliści na lekcji w terenie w Dukli i Bóbrce.
26 maja 2017 r. gimnazjaliści z klas drugich pojechali na lekcję w terenie do Dukli i Bóbrki.
Nietypowa lekcja rozpoczęła się w Muzeum Historycznym w Dukli. Przewodnik ciekawie opowiedział o budynku muzeum, o ludziach, którzy tam kiedyś mieszkali oraz o broni i wyposażeniu żołnierzy z I i II wojny światowej, które zostało znalezione na polach bitew i linii frontu, która przebiegała przez Duklę.
Po ekspozycji stałej przyszedł czas na wystawę czasową. Ze względu na obchody Roku Tadeusza Kościuszki, była okazja obejrzeć eksponaty związane właśnie z osobą Tadeusza Kościuszki (bohatera narodowego Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Białorusi, człowieka którego wizerunek widnieje na wielu numizmatach, obrazach, pomnikach, znaczkach pocztowych a nazwisko pojawia się w kilku nazwach geograficznych, w nazwach kopców, statków, nazwach ulic. Kościuszko jest także patronem wielu szkół, muzeów oraz bohaterem literackim, filmowym i teatralnym).
Druga część lekcji miała miejsce w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce. Jest to jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj a pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Można tam obejrzeć i poznać działanie szybów naftowych oraz zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym (chętni i odważni mogli jej dotknąć). W tzw. Domu Łukasiewicza (właściwie to nie był dom, tylko biuro – pracownia) zorganizowano ekspozycję apteczną, która nawiązywała do pierwszej pracy Łukasiewicza, zebrano kolekcję lamp naftowych i eksponatów związanych z „ojcem” przemysłu naftowego. Największe zainteresowanie wzbudziły chyba… hologramy. „Prawie na żywo” można było zobaczyć pracowników kopalni, aptekarza i samego Ignacego Łukasiewicza. Pogoda była odpowiednia na tego typu wyjazd. Niektórzy byli nieco znudzeni, inni zaciekawieni (górnictwo naftowe na naszym terenie stwarza ciekawe możliwości pracy).
Wszyscy zmęczeni, ale cali i zdrowi wrócili do Beska. Organizatorem lekcji w terenie był p. Przemysław Gąska, a opiekę sprawowały panie – Monika Rak-Murdzia i Renata Małek.

Zobacz foto